- Startsida
- Bygga, bo, miljö & trafik
- Avlopp & vatten
- Vatten - avstängning och påkoppling
Vatten - avstängning och påkoppling
När du som fastighetsägare eller entreprenör behöver beställa en planerad vattenavstängning eller påkoppling i fastighetens VA-servis ska du i förväg kontakta kundservice för VA/Avfall.
Du behöver ta kontakt med oss fem arbetsdagar före planerat arbete. Det gäller både för enskild fastighet, flerbostadshus och vattensamfällighet.
Beställda arbeten debiteras enligt gällande VA-taxa.
Bokningsbara tider
- Måndag - torsdag mellan kl. 8-15.30
- Fredag mellan kl. 8-12
Om vi ska utföra en slutkontroll av fastighetens anslutning med nyinstallation av vattenmätare begränsas dock bokningsbar tid till:
- Tisdag - torsdag mellan kl. 8-13
Den begränsade tiden beror på att vi samtidigt tar ett vattenprov, i ledningen före fastighetens vattenmätare, som ska transporteras vidar för analys. Provtagning vid nyinstallation ingår i vår egenkontroll.
Uppgifter som vi behöver från dig
- Vilken fastighet arbetet gäller
- Kontaktperson
- Telefonnummer
- Önskat datum och klockslag för avstängning och/eller påkoppling
- Information om det samtidigt ska göras en ny- eller ominstallation av fastighetens vattenmätare
- När du bokar påsläpp av vatten behöver det alltid finnas någon hemma i fastigheten när vi ska utföra vårt arbete
Kontakt
VA/Avfall
Kundservice
Telefon: 0502-60 62 00
Telefontid: Måndag - torsdag 8-16, fredag 8-15 (lunchstängt 12-13)
E-post: va.avfall@tidaholm.se