Grundskolor

I Tidaholm finns fem grundskolor. I Valstad, Ekedalen och Fröjered går elever från förskoleklass till och med årskurs 6. På Hökensåsskolan och Forsenskolan går elever från förskoleklass till årskurs 9.

Ekedalens skola

Ekedalens skola

På Ekedalens skola går cirka 120 elever från förskoleklass till årskurs 6.

Kontaktuppgifter Ekedalens skola

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor: Carina Pettersson

telefon: 0502-60 66 10

e-post: carina.pettersson@tidaholm.se

Skoladministratör: Charlotte Daremark

telefon: 0502-60 61 08

e-post: charlotte.daremark@tidaholm.se

Expedition

e-post: ekedalenskolan@tidaholm.se

Adress

Ekedalens skola, Övertorpsvägen 9, 522 93 Tidaholm

Sjukanmälan

telefon: 010-888 70 50


Forsenskolan

Forsenskolan

På skolan går cirka 600 elever från förskoleklass till årskurs 9.

Kontaktuppgifter Forsenskolan

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor F-3: Malin Fredriksson

telefon: 0502-60 61 28
e-post: malin.fredriksson@tidaholm.se

Rektor 4-6: Frida Svahn

telefon: 0502-60 61 21
e-post: frida.svahn@tidaholm.se

Rektor 7-9: Stefan Kristoffersen

telefon: 0502-60 61 23
e-post: stefan.kristoffersen@tidaholm.se

Biträdande rektor 7-9: David Kjellqvist

telefon: 0502-60 68 57
e-post: david.kjellqvist@tidaholm.se

Skoladministratör: Maria Ljungström

telefon: 0502-60 61 30
e-post: maria.ljungstrom@tidaholm.se

Reception

telefon: 0502-60 60 99

Besök

Forsenskolan, Forsgatan 7,
522 32 Tidaholm

Post

Forsenskolan, 522 83 Tidaholm

Sjukanmälan

telefon: 0515-77 66 21

 

Fröjereds skola

Fröjereds skola

På Fröjereds skola går cirka 40 elever från förskoleklass till årskurs 6.

Kontaktuppgifter Fröjereds skola

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor: Eva Fogth Lindqvist

telefon: 0502-60 66 00
e-post: eva.fogth-lindqvist@tidaholm.se

Skoladministratör: Charlotte Daremark

telefon: 0502-60 61 08
e-post: charlotte.daremark@tidaholm.se

Expedition

e-post: frojeredskolan@tidaholm.se

Adress

Fröjereds skola, Fröjered,

522 94  Tidaholm

Sjukanmälan

 telefon: 010-888 70 50

 

Hökensåsskolan

Hökensåsskolan

På Hökensåsskolan går cirka 600 elever från förskoleklass till årskurs 9.

Kontaktuppgifter Hökensåsskolan

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor F-3: Ulrika Eskilssson

telefon: 0502-60 68 15

e-post:  ulrika.eskilsson@tidaholm.se

Rektor 4-6: Andreas Lindahl

telefon: 0502-60 68 08

e-post: andreas.lindahl@tidaholm.se

Tf. Rektor 7-9: Stefan Kristoffersen

telefon: 0502-60 61 23

e-post: stefan.kristoffersen@tidaholm.se

Biträdande rektor 7-9: Linn Lindberg

telefon: 0502-60 68 54
e-post: linn.lindberg@tidaholm.se

Skoladministratör: Halina Gustavsson

telefon: 0502-60 68 13

e-post: halina.gustavsson@tidaholm.se

Expedition

e-post: hokangen@tidaholm.se

Besök

Hökensåsskolan, von Essens väg 40,

522 35 Tidaholm

Post

Hökensåsskolan, 522 83 Tidaholm

Sjukanmälan

telefon: 010-888 70 50


Valstads skola

Valstad skola

På skolan går cirka 60 elever från förskoleklass till årskurs 6.

Kontaktuppgifter Valstads skola

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor: Eva Fogth Lindqvist

telefon: 0502-60 66 00
epost: eva.fogth-lindqvist@tidaholm.se

Skoladministratör: Charlotte Daremark

telefon: 0502-60 66 01
e-post: charlotte.daremark@tidaholm.se

Expedition

e-post: valstadskolan@tidaholm.se

Adress

Valstad skola, Sandlidsvägen 4,
522 91 Tidaholm

Sjukanmälan

telefon: 010-888 70 50

 

Karta

Grundskolor

På kartan är de fem grundskolorna i Tidaholm markerade.

Kontakt

Barn- och utbildningskontoret

Telefon: 0502-60 61 05

E-post: bunkontoret@tidaholm.se

Besök: Stadshuset, Torggatan 26 A, 522 31 Tidaholm

Post: Tidaholms kommun, Barn- och utbildningskontoret, 522 83  Tidaholm

Sidansvarig:

Senast uppdaterad:11 januari 2019